-8.2 C
Skopje
четврток, јануари 20, 2022

Чоколадото ќе исчезне за 40 години?!

Kabtel desktop

Експерти предупредуваат дека наредните 40 години светот ќе остане без чоколадo бидејќи на билката какао и се заканува исчезнување поради глобалното затоплување, пишува британскиот медиум Metro.

Какаото расте исклучиво на подрачјата 20 степени северно и јужно од Екваторот, а за да опстои потребни се посебни услови на доволно влага и дождови.

Меѓутоа, глобалното затоплување и порастот на температурите за 2,1 степен Целзиусови може во наредните 30 години речиси и да го уништи растението, а со тоа и чоколадната индустрија, соопшти американската Национална администрација за океани и атмосфера.

Како што температурата ќе ја суши почвата одгледувачите на какао ќе мораат своите плантажи да ги преселат во други предели каде што нема да може да се произведува доволно какао како досега поради температурите.

Просечен жител на Западот годишно јаде 286 табли чоколадо. Од деведесетите години на минатиот век и Кина, Индонезија, Индија, Бразил и Руската Федерација исто така се вклучија на пазарот со какао.

Снабдувањето, сепак, не оди во чекор со растечката побарувачка, а се верува и дека начинот на одгледуввање на самото растение е проблем бидејќи не е променет во последните неколку века.

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!