10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 1, 2018

Златен и сребрен медал за вината на „Стоби“ на меѓународниот натпревар „Мундус вини“

Вината „Аминта“ и „Ркацители“ на винаријата „Стоби“ освоија еден златен и еден сребрен медал на Меѓународниот натпревар за квалитет на вината „Мундус вини“ што...

Design&Wine викенд во CEED Hub Скопје каде ќе се претстават македонски стартапи со оригинални...

Овој викенд на 3. и 4. март, од 10.00 до 18.00 часот, ќе се одржи дизајнерска дружба и продажна изложба во новоотворениот CEED Hub...

Бил Гејтс тврди дека биткоин е виновен за смртта на многу луѓе во светот

Пред неколку години Бил Гејтс имаше позитивен став за криптовалутите и во едно интервју истакна дека биткоин е возбудлив затоа што покажува дека може...

Иновативните проекти за мали и средни претпријатија ќе се поддржуваат со 10,6 милиони евра...

 Преку три јавни повика со вкупно 645 милиони денари (10,6 милиони евра Владата ќе ги поддржува иновативните и развојни проекти на микро, малите и...

Во Холандија се отвори првиот супермаркет во светот без пластика

Првиот супермаркет, односно дел од супермаркет без пластика се отвори во Амстердам, Холандија. Супермаркетот е на синџирот Ekoplaza. Во овој супермаркет купувачите можат да...
video

Скопје дел од глобалниот видеоспот за Часот на планетата Земја

 Во пресрет на најголемата светска еколошка акција - Часот на планетата Земја, денеска тимот на ова движење официјално го промовираше глобалното видео од светската маркетинг...

Денес почнува Зимски саем на книга во Скопје Сити Мол

Денес започнува уште еден саем на книгата во Скопје Сити Мол кој ќе трае до 5. март, следната недела. Овој зимски саем на книгата...

Со неколку клика до осигурителна полиса од Кроација осигурување

За да го олесни пристапот до полисите за осигурување од страна на корисниците, Кроација осигурување – друштво за неживотно осигурување, воведе нова платформа moja.croatia.mk...

Зоран Дерновшек, изумител на суплементот РЕНС кој помага при лекување на аутизам

Зоран Дерновшек е изумител по потекло од Словенија, македонски зет а моментално живее во Италија. Тој има неколку вредни изуми , но еден привлекува...

Uber ја стартуваше UberGREEN, нова услуга со електрични автомобили

Uber во неколку наврати најавуваше воведување електрични автомобили во својата понуда. Првата таква услуга - UberGREEN беше презентирана и стартуваше во Букурешт. Станува збор...