10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 25, 2018

Оваа електронска „кожа“ може да се поправи самата себе, а потоа и да создаде...

Сo цел електронските уреди да станат поеколошки за околината, истражувачите креираа еден вид електронска кожа која може целосно да се рециклира. Е-кожата исто така...

#ИновативностЧита: Ерата на криптовалутите – како биткоин и дигиталните пари го менуваат глобалниот економски...

Овој викенд ќе го искористиме за да ви предложиме книга која обработува тематика која за многу бргу време стекна популарност, не само во ИТ...
video

Топломер кој се става на увото ќе ја олесни грижата за болните деца

Кога малите деца се болни, тоа е едно од најнепријатните искуства во животот. Честопати мора да се следи нивната температура за да не им...

Листа на 10-те најуспешни менаџерки во Македонија за оваа година

Познати се овогодинешните 10 најуспешни менаџерки во Македонија. Тие ќе бидат прогласени на годинашниот 22. избор на Топ 10 најуспешни што го организира агенцијата...

Овој стартап за 3Д печатење им помага на ортодонтите да прават евтини протези за...

ArchForm е стартап поддржан од инкубаторот Y Combinator кој прави софтвер за исправување на забите, кој на ортодонтите им помага да креираат и да...

ХабИТ развива веб страници на кои можат да пристапуваат лицата со попреченост

Во текот на 2017 година во рамките на проектот Smart Start, кој е кофинансиран од Европската унија и се спроведува во пет земји: Македонија,...

Четири начини да бидете одморени и продуктивни и покрај летното сметање на време

Овој викенд ќе изгубиме еден час спиење. Промената најмногу ќе ја забележиме во понеделник, откако ќе се разбудиме за работа. Оваа промена за некои...

Уште 32 летови од македонските аеродроми. Каде се може да летаме од Скопје и...

Стапи на сила летниот ред на летање во Македонија. Има нови сезонски дестинации и зголемена фреквенција на постојните релации. Авиопревозниците бележат дополнителни 32 лета...

Dutch Mountains ќе биде најголемата дрвена зграда во светот

Холандија е рамна земја без планини, но сега во неа ќе изникне една масивна зелена зграда во градот Велдховен близу Ајндховен. Проектот Dutch Mountains...