6.9 C
Skopje
сабота, ноември 23, 2019

Дневни Архиви: мај 29, 2018

Кинези со вештачка интелигенција ќе ги оценувaат тестовите на децата на училиште

Додека денес учениците и студентите чекаат со денови професорите да ги оценат тестовите и испитите, во иднина резултатите ќе се знаат веднаш, а оценките...

НБРМ организираше работилница за финансиски технологии

Народната банка на Република Македонија (НБРМ) вчера организираше работилница посветена на ФинТек односно финансиски технологии. Како што соопшти НБРМ, на работилницата дел од стручните лица...

Заваровалница Триглав ќе исплати дивиденда од 2,50 евра бруто по акција

На 43-тото Собрание на акционери на Заваровалница Триглав, акционерите го поддржаа предлогот на Управата и Надзорниот одбор, дел од билансната добивка во висина од...

Со 3,4 милиони евра за бизнис акцелератори и технолошка експанзија ќе се поттикнува формирање...

Државата со 3,4 милиони евра ќе помага формирање акцелератори каде младите ќе отвораат сопствени бизниси, и ќе поттикнува технолошка експанзија на мали и средни...

Иновација на ОКТА и Факултетот за земјоделски науки и храна – со земјоделски култури...

Компанијата ОКТА и Факултетот за земјоделски науки и храна работат на иновативен еко проект за третман на нафтен талог, депониран како остаток при процесот...

Apple и Volkswagen заедно ќе прават автономни возила

Пред две години  Apple имаше ангажирано повеќе од 1.000 луѓе на програмата за развој на автономни автомобили Project Titan. Тогаш кружеа гласини дека Apple...

Значењето на пакувањето е поголемо одошто мислиме! Амбалажата е тивкиот продавач на вашиот производ

За речиси 90% од производите денес единствено средство за комуникација е амбалажата.  Таа е последната  комуникациска врска што брендовите ја имаат со своите потрошувачи,...

ЕУ предложи забрана за пластиката за еднократна употреба

Европската унија го претстави предлогот за целосна забрана на пластиката за еднократка употреба за да придонесе кон борбата за заштита на водниот живот, пишува...

Каролин Спенсер, менаџер во Amazon, ќе биде говорник на Product Hunt Meetup во Скопје

Product Hunt Meetup кој ќе се одржи во комбинација со Womenpreneurs Stories овој четврток во Скопје го најави првиот атрактивен говорник - Каролин Н. Спенсер, програмски...

Корисниците на iPhone наскоро со мобилен телефон ќе можат да ја отклучуваат вратата од...

Компанијата Apple сака да воведе нова функција која на корисниците на iPhone ќе им овозможи со својот мобилен телефон да ја отклучат вратата од...

НАЈПОПУЛАРНИ