14.3 C
Skopje
недела, ноември 17, 2019

Дневни Архиви: јули 22, 2018

Ова се 100-те најпребарувани клучни зборови на Google лани

Како ќе „распоредите“ или „нападнете“ одредени клучни зборови може да биде одлучно за тоа дали луѓето ќе го најдат вашиот бизнис на Google, или...

ВИДЕО: Бурето за вода Hippo Roller им го олеснува животот на жените во Африка

Двајца инженери од Јужна Африка дизајнирале тркало, кога сфатиле дека во него може да стават вода и да го користат како буре. Од таа...

Евростат: 65% од жителите во Македонија немаат пари за годишен одмор!

Според истражувањето на Евростат, една третина од популацијата на Европската Унија (32,9 отсто) не можат да си дозволат годишен одмор во странство Гледано на ниво...

Во Кина се гради комерцијална Hyperloop пруга за возови побрзи од звукот

Компанијата Hyperloop Transportation Technologies во април годинава потпиша договор со Обединетите Арапски Емирати за градење на првата комерцијална пруга меѓу Дубаи и Абу Даби,...

ВИДЕО: Овој трактор се претвора во чамец кога ќе доjде до вода

Paouris тракторот веројатно ќе го посака секој земјоделец кој има имот во близина на поголема водена површина. Тракторот го произведува грчката компанија Παούρης (Paouris), која...

Роботот Hexa се грижи за вашите цвеќиња

Кинески стартап направи робот кој може да ви помогне никогаш повеќе случајно да не „убиете“ некое растение кое го чувате во домот. Роботот се...

Македонските компании гладни за пари! 80% од одобрените проекти се за иновации, доминира ИТ...

           Зголемување на конкурентноста предводена од технолошки развој и креирање додадена вредност се главните цели на инструментите од третиот столб на Планот за економски раст....

Starbucks и McDonalds заедно ќе прават биоразградливи чаши

Лесно е да си купиме од омиленото кафе наутро по пат додека одиме на работа, а потоа да ја фрлиме чашата без да размислиме...

НАЈПОПУЛАРНИ