19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019
Почетна Што прави светот? Нова технологија ќе ги им ги спасува животите на ранетите војници

Нова технологија ќе ги им ги спасува животите на ранетите војници

Kabtel golem pod glavno menu 14.10.2019

Понекогаш границата меѓу животот и смртта е прашање на секунди. За ранетите војници на бојното поле минутите додека да добијат медицинска помош се од животно прашање. Токму затоа DARPA ( Defense Advanced Research Projects Agency) бара начини да се забават биолошките процеси и медицинските лица да добијат поголеми шанси да им ги спасат животите, пишува Inhabitat.

Можеме многу да научиме од животот околу нас. На пример, некои организми како водената мечка можат привремено да не живеат доколку има опасност. DARPA сака да ја искористи таа нивна способност за да направи нешто слично за војниците. Треба само да се открие како да се забават клеточните процеси и како да се вратат во нормала без да се направи некаква штета.

За да го реши тој проблем DARPA лансираше петгодишна Biostasis програма која развива биохемикалии кои помагаат да се забави клеточнат активност, за медицинските лица да можат помогнат без да се прекинат виталните знаци.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....
Сподели!
  •  
  •