17.1 C
Skopje
сабота, јуни 6, 2020

Франција најави казнени мерки поради нерециклирана амбалажа

Kabtel desktop

Франција најави дека идната година ќе воведе казнени мерки кои ќе ја зголемат цената на потрошувачката стока доколку е спакувана во нерециклирана пластична амбалажа, објави Министерството за заштита на животната средина.

Тие мерки се дел од пакетот кој владата има намера да го активира, а вклучува и воведување систем за надомест за пластични шишиња, изјавиј државната секретарка за еколошка транзиција, Брун Поарсон.

„Не е доволно само да се објави војна на пластиката, мораме да ја трансформираме француската економија“ додаде таа.

Според новите планови, производите во рециклирана пластична амбалажа би можеле да бидат до 10% поевтини, а тие што соржат нерециклирана пластика и до 10% поскапи, нагласи Поарсон.  Франција моментално рециклира околу25% од пластиката.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •