25 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019
Почетна Што прави светот? Volkswagen воведува „повремено“ користење на нивните возила

Volkswagen воведува „повремено“ користење на нивните возила

Kabtel golem pod glavno menu 14.10.2019

Автомобилската компанија Volkswagen стартува сервис за споделување електрични автомобили во Берлин со моделите „голф“ и „Up!” во обид да им понуди услуга на луѓето од големите градови кои не поседуваат возило. Од Volkswagen наведуваат дека планираат својот проект наречен „We Share” да го прошират на повеќе големи градови во Европа и во Северна Америка до 2020 година, пишува Bizlife.

Од компанијата наведуваат дека ќе понудат 2.000 автомобили од компакт класа на почетокот на идната година за да придонесат за видливост на сервисот и да се осигураат дека имаат доволно достапни автомобили во близина на корисниците. Volkswagen додава и дека Берлин  е идеален за овој проект затоа што е голем и густо населен град.

Volkswagen и други производители на автомобили инвестираат во нови бизнис модели кои нудат автомобили за повремено користење наместо да бидат во сопственост на корисниците.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....
Сподели!
  •  
  •