18 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Huawei го лансира Kirin 980, првиот светски комерцијален 7nm SoC процесор

UAKS desktop

Во воведниот дел на IFA 2018 насловен како „The Ultimate Power of Mobile AI“, извршниот директор на Huawei Consumer Business Group, г-дин Ричард Ју, го претстави Kirin 980, системот на чип (SoC), кој ќе ја донесе следната еволуција на мобилниот AI уред. Како прв комерцијален SoC во светот, произведен со 7nm процесор од страна на Тајванскиот полупроводнички производител (TSMC), Kirin 980 ги комбинира најдобрите перформанси, ефикасност, можности за поврзување и процесорска моќ  Dual NPU AI.

„Минатата година на светот му го покажавме потенцијалот на AI-уредот со Kirin 970, а оваа година дизајниравме вселенска централа која не само што има извонредни AI способности, туку ги носи и најсовремените перформанси до потрошувачите”, рече г-дин Ју. “Опремен со новиот графички процесор и двоен NPU, Kirin 980 е врвен мотор за напојување на следната генерација на продуктивност и забавни апликации.” 

Апсолутна супериорност

Најсовремената TSMC 7nm процесна технологија му овозможува на Кирин 980 да спакува 6,9 милијарди транзистори во големина од 1 см2, што е за 1,6 пати повеќе од претходната генерација. Споредено со 10nm процесорот, 7nm процесот обезбедува 20 отсто подобрени перформанси SoC и 40 отсто подобрена SoC ефикасност. Kirin 980 е исто така првиот SoC, (system on chip) систем, опремен со јадра Cortex-A76, кои се со 75% поголема моќност и со 58% поголема ефикасност во споредба со оние од претходната генерација. Во осмата нуклеарна конфигурација на Kirin 980 има две високо ефикасни Cortex-A76 јадра и четири екстремно ефикасни Cortex-A55 јадра. За да го извлече максимумот од оваа конфигурација, Huawei разви иновативен Kirin CPU потсистем со Flex-Scheduling технологија која флексибилно ги дистрибуира соодветните процеси кон најсоодветните нивни јадра. Ова решение ги насочува интензивните оптоварувања кон поголемите производителни јадра, за да се обезбеди постојана продуктивност, а ултра најефикасните јадра се грижат за секојдневните, полесни активности, потпирајќи се на екстремната енергетска ефикасност.

Во услови кога графиката во мобилните игри во последниве години стана сé пософистицирана, Huawei го интегрира графичкиот процесор Mali-G76 во Kirin 980 за да овозможи неверојатни гејмерски искуства. Дебитирајќи со Kirin 980, Mali-G76 нуди 46 отсто поголема графика за процесирање на моќност, со 178 отсто подобрена енергетска ефикасност за разлика од претходната генерација.

Првата индустрија со двојна мозочна моќ”

Најновиот Kirin SoC претставува нова ера на AI-уредот. Двојниот NPU Kirin 980 го подигнува искуството на On-Device AI со поголема процесорска моќ и интелигенција. Синергијата помеѓу Dual NPU резултира со способност за препознавање на сликата. Кирин 980 може да препознае до 4.600 слики во минута, за 120 проценти повеќе споредено со Kirin 970, што дополнително го демонстрира водечкото влијание на Huawei.

Во потрага по најдобро искуство за снимање на смартфони, Huawei ја интегрира ISP од четвртата генерација во SoC. Покрај 46 отсто зголемување на пропусната моќ на податоци во споредба со неговиот претходник, новиот интернет провајдер исто така обезбедува подобра поддршка за многубројни конфигурации на камерата, како и новата HDR технологија за репродукција на бои која може да манипулира со контрастот на сликата за да ги нагласи објектите на различни делови на сликата. ISP може да го препознае предметот со точност од 97,4 проценти, така што секој корисник може лесно да ги фати минливите моменти во движење.

Супериорен интернет провајдер

Во потрага по најдобрата технологија за мобилна фотографија Huawei ја инсталира својата ISP технологија од четвртата генерација во новиот Kirin 980. Покрај 46% побрз пренос на податоци во споредба со својот претходник, тоа обезбедува и непречено функционирање на многукамерната конфигурација, како и новата HDR технологија за репродукција на бои, со која може да се регулира контрастот во различни делови на една слика. Покрај сето ова, Kirin 980 поседува и Multi-pass технологија која овозможува отстранување на одредени објекти (артефакти) од една слика, без тоа да наштети на квалитетот на сликата – технологија која е многу корисна при фотографирањето и обработката на слики при недоволна осветленост. Друга нова услуга на ISP е подобрено следење. Кога фотографот се обидува да сними објект во движење, ISP го препознава објектот со 97,4% проценти точност, правејќи можност да фати и најнепредвидливи и неочекувани моменти.

Подемот на видеоцентричните социјални мрежи доведоа до зголемена побарувачка и развој на технологии за видео обработка. Kirin 980 е чекор напред и во таа насока, овозможувајќи и на камерата да снима со 33% помалку задоцнување.

Првокласно поврзување

За да обезбеди најдобра поврзаност со корисниците на уредите на Kirin 980, Huawei го интегрира првиот модем во светот кој поддржува LTE Cat.21 со максимална брзина на преземање од 1,4Gbps. Дополнително, Kirin 980 поддржува агрегација на преносникот, дури и во фреквентните опсези, така што корисниците можат слободно да ги избираат своите мобилни оператори и да уживаат во истото искуство за врвно поврзување, без разлика каде се наоѓаат.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •