Snapchat во април стартува гејминг платформа

- Advertisement -

Популарната апликација Snapchat идниот месец ќе ја стартува својата долго очекувана гејминг платформа. Гласините за платформата на Snapchat кружат веќе неколку месеци, а сега е познато дека платформата Project Cognac стигнува на почетокот на април. Платформата би требало да биде претставена на самитот на девелопери на Snapchat во Лос Анџелес, кој почнува на 4 април.

Snapchat и претходно претставуваше свои игри. Така, минатата година ги претстави сетот игри во засилена реалност Snappables. Меѓутоа, новата гејминг платформа навистина ќе навлезе во гејминг светот и ќе дозволи девелоперите однадвор да креираат игри кои ќе живеат во апликацијата Snapchat.

- Advertisement -

Snapchat во јануари годинава го купи австралиското гејминг студио Prettygreat за речиси девет милиони долари, кое сигурно ќе го унапреди развојот на платформата. Студиото Prettygreat ги направи игрите Fruit Ninja и Jetpack Joyride. Портпаролите на Snapchat не откриваат детали за новата платформа, па останува гејмерите да почекаат уште помалку од половина месец за да добијат повеќе информации.

Сподели!
- Advertisement -