11.7 C
Skopje
среда, ноември 20, 2019

Дневни Архиви: април 5, 2019

Пенка Мукаетова: Минатата година обезбедивме 10 милиони евра за нашите клиенти!

КОНСАЛТИНГ ИНТЕР ГРУП како консултантска компанија специјализирана за  деловно и корпоративно право, со  докажана експертиза од областа на правен и економски консалтинг, минатата година оствари голем успех...

Овој моторцикл може да се трансформира во летачко возило

Lazareth LMV 496 La Moto Volante е првиот моторцикл во светот кој може од копнен моторцикл да се трансформира во летачко возило. За разлика...

Иновативен проект на луѓето во Оксфорд ќе им овозможи почист воздух со помош на...

Иновативниот проект „Зелена енергија“ („Green energy“) во Оксфорд, Англија, ќе претстави батерии со големина на бродски контејнери кои треба да придонесат за намалување на...

Илон Маск по прв пат го запали моторот на вселенскиот брод Starship

Тест-верзијата на вселенскиот брод на SpaceX го запали својот мотор по прв пат. Моторот беше запален во фаза на тестирање позната како статичко палење,...

Хрватската апликација за решавање математички задачи Photomath стана дел од Snapchat

Хрватската апликација Photomath станува дел од една од најпопуларните социјални мрежи во светот – Snapchat. Односно, како што е објавено на Snap Partner Summit,...

Мрежите од следната генерација треба да се градат партнерски и да бидат во корист...

Дигитална трансформација, унапредување на регионалната соработка, употреба на електронски услуги од доверба, како и утврдување на условите за дигитално поврзување на економиите од Западен...

Регионална конференција на Сојузот на Ротари клубови на РСМ – Националната економија во пресрет...

Заеднички ангажман на администрацијата, реалниот сектор и експертската јавност во процесот на пристапување кон ЕУ ќе обезбеди солидно прилагодување на националната економија кон стандардите...

Лидерската компанија со иновации за дигитална трансформација Некстсенс е партнер на Western Balkans Digital...

На 4 и 5 април 2019 во Белград се одржува вториот Дигитален самит на земјите од Западен Балкан (Western Balkans Digital Summit 2019) под...

Редовна консумација на пробиотски јогурт за рамнотежата во организмот

Јогуртот одамна станал неизоставен производ во секојдневната исхрана, не само благодарение на својот вкус, туку и поради бројните придобивки за органите за варење и...

Samsung лансираше паметен телефон поврзан на 5G мрежа

Јужнокорејскиот гигант Samsung почна со продажба на својот прв паметен телефон кој фунцкионира на мрежата 5Gво Јужна Кореја. Јужна Кореја вчера, два дена порано...

НАЈПОПУЛАРНИ