12 C
Skopje
четврток, мај 28, 2020

Ова се првите патики во светот направени од марихуана

Kabtel desktop

Ова се DopeKicks, првите патики во светот направени од марихуана. Направени се од тип на канабис кој вообичаено расте на северната хемисфера и се водоотпорни. Мембраната, односно материјалот од кој се направени е водоотпорен, а одозгора е премачкан со слој кој дополнително ги одбива течностите.

Што се однесува на ѓонот, тој е флексибилен и издржлив за секакви терени, а направен е од рециклирана гума и плута. Бидејќи не впиваат течности, многу потешко можете да ги извалкате, а и кога ќе ги извалката доволно е само да ги испрскате со вода. Патиките се вегански и еколошки, што значи може да ги носат и вегани и луѓе кои се грижат за здравјето на животната средина.

World's first waterproof hemp shoes

Eco-friendly, waterproof sneakers made from hemp – not for smoking!

Posted by Startup Selfie on Петок, 14 јуни 2019

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •