4 C
Skopje
недела, април 11, 2021

Телефонот на склопување на Huawei ќе почне да се продава во ноември

Kabtel desktop

Телефонот на склопување на Huawei, кој одамна се одложува, конечно ќе се најде на пазарот во ноември. Mate X e 5G смартфон со процесор Kirin 980 на Huawei и модем Barong 5000. Телефонот поседува батерија од 4.500 mAh, која може да се наполни до 85% од капацитетот за еден час и половина со брзо полнење со моќност од 55W.

Кога ќе се расклопи, дијагоналата на екранот изнесува 8 инчи, а кога ќе се склопи добивате смартфон со екран од 6,6 инчи на предната и 6,38 инчи на задната страна. За разлика од Samsung Galaxy Fold, кој се отвора како книга, екранот на Mate X никогаш не е сокриен и секогаш се гледа.

Телефонот ќе чини 2.400 долари, а продажбата во Кина почнува на 15 ноември. Huawei MateX има 6 GB RAM и 512 GB интерна меморија. Huawei размислува за пласирање на Mate X и на останатите пазари. Компанијата во меѓувреме соопшти дека продала 200 милиони телефони годинава и тоа таа бројка ја достигнале 64 дена порано отколку лани.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •