13 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Xiaomi претстави смартфон со пет камери, од кои една има импресивни 108 мегапиксели

Kabtel desktop

Со денови на Интернет кружат информации за новиот телефон на Xiaomi, кој има дури пет камери од задната страна, а денес кинеската компанија и официјално го претстави моделот Mi CC9 Pro. Станува збор за атрактивен уред со 6,47-инчен АМОЛЕД екран закривен на рабовите со Full HD+ и слефи камера со резолуција од 32 мегапиксели. Во екранот е вграден и сензор за отпечаток, па доволно е да се постави прстот на одреден дел од екранот за да се отклучи телефонот.

Телефонот има процесор Snapdragon 730G, што значи го нема најмоќниот хардвер, но за повеќето мобилни операции и тоа е повеќе од доволно. Капациетот на батеријата е 5260 mAh и поддржува 30 W полнење, така што батеријата може да се наполни до 58% за половина час, а 100% за еден час и 5 минути, тврдат од кинеската компанија.

Но, најбитно кај најновиот телефон на Xiaomi се камерите. Телефонот има дури пет камери од задната страна, вклучувајќи и сензор со резолуција од импресивни 108 MP, ултрапирока камера со 20 MP, сензор за снимање макрофотографии и два телефото сензори од 12 и 8 MP со 2х и 5х зум. .

Цената на основната верзија со 6 GB меморија и 128 GB простор за зкладирање податоци е околу 400 долари, моделот со 8 GB ќе чини околу 440 долари, додека Premium Edition (8 GB и 256 GB) ќе се продава за околу 500 долари.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •