37.8 C
Skopje
вторник, јули 27, 2021

Huawei ќе подели 286 милиони долари бонус за своите вработени

Kabtel desktop

Кинескиот телекомуникациски гигант Huawei Technologies соопшти дека планира на вработените да ик исплати вкупно 286 милиони долари во форма на бонуси на плати и како награда за напорната работа и помошта при совладувањето на американската трговска забрана.

Најголемиот светски производител на телекомуникациска опрема истакна и дека се обидуваат се да пронајде алтернатива за американскиот хардвер откако САД им забрани соработка со американски компании и на тој начин им го прекина изворот на клучните хардверски компоненти.

Бонусот кој планира да го подели Huawei на речиси секој од своите 190.000 вработени е знак дека компанијата ја препознава напорната работа и трудот кој говложиле вработените за да се надвладее забраната од САД. Најголем дел од таа милионска сума ќе отиде кај вработените во секторот за истражување и развој, кои работат на пронаоѓање нови канали за снабдување на Huawei кои нема да бидат од САД.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •