15.8 C
Skopje
вторник, октомври 4, 2022

Apple продолжува со новата стратегија – ќе претстави нови поевтини уреди

Kabtel desktop

Откако неодамна го претстави новиот модел на iPhone, кој иако е базиран на стар дизајн, доаѓа со најмодерен хардвер, чини само 400 долари и сега изгледа дека компанијата има слични планови и за пазарот на таблети. Така смета најпознатиот аналитичар Минг-Чи Куо, кој со години го следи и го прогнозира развојот на нови производи на Apple. Според него, Тим Кук и неговиот тим во втората половина од годината може да претстават нов модел на iPad со екран од 10,8 инчи, а за почетокот на следната година планираат и нов Pad mini со дијагонала од 8,5 до 9 инчи.

Она што на љубителите на Apple ќе им биде посебно интересно е дека Apple со новите модели на iPad ќе се фокусира на производната стратегија на iPhonе SE. Тоа значи дека идните моделите на таблетот ќе имаат моќен хардвер, но ќе бидат и ценовно поповолни во однос на актуелните модели на iPad. Иако не се споменуваат цените на идните модели, моментално најетвиниот 10-инчен iPad чини 329 долари, така што може да се очекуваат уште понсики цени.

Освен таблети, Куо повторно споменува уште еден нов производ на кој работи компанијата – паметни очила со поддршка за проширена реалност. За тој гаџет кружат гласини веќе подолго време, а ако му се верува на аналитичарот, ќе помине уште некое време пред да бидат официјално претставени. Ако се оди според планот, очилата веројатно ќе бидат претставени во 2022 година.

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!