13.8 C
Skopje
недела, ноември 28, 2021

Пакистан го забрани TikTok поради „неморални“ содржини

Kabtel desktop

Пакистанскиот регулатор на комуникации ја забрани апликацијата TipTok со тврдење дека таа промовира неморални содржини. Одлуката доаѓа еден месец откако истата регулаторна агенција ги забрани апликациите за запознавање како Tinder и Grindr.

Според анализата на Sensor Tower, TikTok е инсталиран на околу 43 милиони смартфони во Пакистан, што значи дека Пакистан е на 12-то место меѓу пазарите за креаторите на TikTok. Истовремено, апликацијата е инсталирана на 2,2 милијарди телефони без оглед на оперативниот систем.

Како што наведуваат, пакистанските власти се обратиле до TipkTok со надеж дека сопствениците на апликацијата ќе реагираат и ќе ги отстранат одредените неморални содржини и профили. За потсетување, TikTok е забранет и во Индија поради страв од Кина, чија компанија е сопственик на спорната апликација, а слични потези се очекуваат и од САД на средината на овој месец.

(Klix.ba)

(фото: Pikist)

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!