-2.2 C
Skopje
недела, јануари 23, 2022

Redmi го претстави својот прв паметен часовник

Kabtel desktop

Подбрендот на Xiaomi, Redmi, го претстави својот прв паметен часовник. Redmi со првиот уред од овој тип влегува на пазарот за паметни телефони. Дизајнот на часовникот не е посебно импресивен, но цената и тоа како е атрактивна. Имено, Redmi Watch во Кина ќе чини само 45 долари.

Часовникот има 1,4-инчен екран во форма на правоаголник со закривено стакло, а доаѓа во црна, бела и сина боја. Силиконската нараквица е достапна во црна, бела, сина, зелена и розева боја. Од страните на часовникот има само едно копче, а сите останати функции се прилагодуваат преку екранот осетлив на допир или преку аликацијата Mi Fit.

Останатите спецификации на паметниот часовник вклучуваат NFC, Bluetooth 5.0, сензор за следење на срцебиењето, а покрај тоа часовникот е отпорен на вода до 50 метри длабочина.

Батеријата трае до седум дена, односно до 12 дена ако се користи опцијата за штедење енергија. Интерфејсот и екранот се базираат на црна позадина. Продажбата во Кина ќе почне на 2 декември, но часовникот може да се појави и на други пазари во поинаква форма.

(Klix.ba)

(фото: YouTube screenshot)

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!