18.8 C
Skopje
петок, август 12, 2022

Apple е казнет со 2 милиони долари затоа што продава iPhone 12 без полнач

Kabtel desktop


Технолошкиот гигант Apple при претставувањето на iPhone 12 серијата минатата година непријатно изненади многу корисници со одлуката да ди исфрли слушалките и полначите од пакувањето. Токму затоа е казнет со 2 милиони долари.

Имено, додека компанијата Apple недостигот од полначи го правда со еколошки причини, најголем дел од корисниците не мислат дека ова е оправдан потег, па така Бразил отиде чекор подалеку.

Бразилската агенција за заштита на потрошувачи во Сао Паоло, Procon-SP неодамна го казни Apple со 2 милиони долари затоа што не се испорачани полначи во кутиите со телефони. Како што наведуваат од таа организација, „Apple учествувал во лажно рекламирање и продажба на уреди без полначи по нефер услови“.

Во казната се пресметани и наводно тврдењата за отпорноста на уредите на вода.

(Engadget)

(фото: YouTube)

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!