12.8 C
Skopje
недела, октомври 24, 2021

Метрото во Москва е единственото во светот каде што билет може да се плати со лице

Kabtel desktop

Москва стана првиот град во светот каде што наголемо бесконтактната услуга плаќање за возење „со лице“. На некои линии од московското метро возењето со подземната железница сега може да се плати со користење на технологијата на препознавање лице „face pay“.

Таквата можност е воведена на последните пет линии од московското метро. Во тек е финалната фаза од тестирањето на системот, после што иновативниот сервис ќе биде достапен за сите патници на метрото.

Се очекува дека сите делови од метрото на 15 октомври ќе се приклучат на системот „face pay“. Се испитуваат и можности за користење во надземно метро и во другиот копнен сообраќај.

(N1)

(фото: Max Pixel)

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •