5.8 C
Skopje
среда, декември 1, 2021

5 причини зошто работењето за време на викендите не е толку лошо

Kabtel desktop

Многу огласи за работа кои ќе ги најдете на различни веб-страници се строго за викенд. Тоа е предизвикувачка позиција за некои компании да се пополнат бидејќи има добар број луѓе таму кои сакаат да ги задржат саботите и неделите како слободни денови. Тие уживаат во типичните договори од понеделник до петок додека ги резервираат викендите за забавни времиња со пријателите, време за одмор во нивните домови и време за вежбање во теретана или на отворено.

1: Воопшто не е лошо!

Можете да размислувате многу појасно со помалку муабети и луѓе околу вас, со оглед на вашите околности, што значи дека работата што ја вложувате има шанси да биде многу подобра во споредба со тоа што сте во супер зафатена работна средина.

2: Сè уште можете да имате социјален живот.

Во зависност од вашите часови, социјалниот живот може да постои за време на викендот. Ако вашата смена е од спектарот 9-5, сè уште можете да уживате во ноќно излегување со вашите пријатели, само погрижете се да спиете добро за да избегнете какво било заморување од работа следното утро.

3: Поволности за неработен ден.

Ако работите викенди, тоа значи дека вашите слободни денови најверојатно ќе бидат од понеделник до вторник или четврток до петок. Можеби е чудно што вашиот петок е навистина понеделник или твојата недела е навистина петок, но има погодност да се биде надвор од овие денови во споредба со вашите пријатели кои не работат викенди.

4: Потенцијално препознавање.

Вашиот шеф би можел да ви оддаде големи пофалби ако одлучите да дојдете во смена за викенд за да и помогнете на компанијата со какви и да се нивните потреби. Тоа покажува дека сте посветени на вашиот тим и дека сте спремни да одите над и подалеку за нив во време кога би требало да сте исклучени.

5. Повеќе пари

Малку е невнимателно да направите барем една или повеќе смени за викенд ако вашата работа ви плаќа време и половина за викендите. Тоа е еднакво на повеќе пари во вашиот џеб, што значи дека можете да го наместите паричникот и да заштедите за прекрасен одмор, скап оброк и многу повеќе.

Извор – Кариера.мк

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!