19.8 C
Skopje
недела, октомври 1, 2023

Виз Ер привремено суспендира шест авионски линии од Приштина, Тузла, Љубљана, Белград и Охрид

Kabtel desktop

Нискобуџетната компанија Виз Ер привремено суспендира шест линии од пет пазари во поранешна Југославија, бидејќи авиокомпанијата се бори со недостигот на персонал. Превозникот беше принуден да откаже стотици летови ова лето, а операциите надвор од Обединетото Кралство и Унгарија беа особено погодени. Ќе бидат погодени и услугите на авиокомпанијата од Приштина, Тузла, Љубљана, Белград и Охрид.

Компанијата објави дека ги прекинува своите летови од Дортмунд и Рим до Приштина, а услугите ќе бидат обновени на 2 септември и 2 октомври, соодветно. Слично на тоа, авиопревозникот ги откажа сите свои летови од Тузла до Милано ова лето, кои сега се планирани да бидат обновени на 30 октомври со две неделни ротации.

Меѓу откажаните летови се и од Белгија до Љубљана до 4 септември со што Брисел ерлајнс како единствен авиопревозник што лета меѓу Белгија и словенечкиот главен град, иако и тој ги намалува услугите во текот на јули со 22 наместо 26 летови кои треба да се реализираат во текот на месецот . 

Виз Ер ги прекина услугите од својата база во Белград до Билунд до 31 октомври, по што летовите ќе се извршуваат три пати неделно. 

Дури и летовите кон и од Охрид се погодени, а услугите од Дортмунд се откажани до 2 септември.

Понатамошни промени и откажувања остануваат можни бидејќи авиокомпанијата се бори со недостаток на персонал и голем број членови на кабинскиот екипаж кои земаат боледувања среде новиот бран на коронавирус инфекции низ Европа..

Виз Ер соопшти дека патниците кои се засегнати ќе бидат контактирани преку е-пошта и ќе им се понуди можност повторно да резервираат или да добијат рефундирање. 

За да можеме да избегнеме откажувања и да обезбедиме поточно работење на нашите клиенти, дополнително ја подобривме агилноста и еластичноста на нашата мрежа, вклучувајќи прилагодување на распоредот каде што видовме поголема појава на проблеми, на пример проблеми со распределбата на слотот, тајмингот на пресврт. Севкупно за шпицот летен период очекуваме да ја намалиме искористеноста за дополнителни 5 отсто наспроти планот наведен во резултатите од целата година за да го намалиме влијанието на тековните надворешни нарушувања – истакна превозникот.

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!