ВИДЕО: Xiaomi претстави безжични очила за проширена реалност

- Advertisement -

Xiaomi на саемот за мобилна технологија MWC 2023 претстави компактни безжични очила за проширена реалност Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition. Станува збор за очила кои работат на процесорот Snapdragon XR2 Gen 1, истиот кој го има во хедсетот Metinom Quest Pro, а елегантниот дизајн наликува на поголеми очила за сонце.

Со поддршка за поврзување со платформата Snapdragon Spaces, очилата доаѓаат со следење на движењата на рацете и контрола со гестови и поддржуваат апликации за прикажување големи виртуелни екрани. Тоа значи дека екранот може да го „однесете“ во кој било простор и на него да поставите апликации, филмови или други содржини по желба, како што можете да видите на видеото во прилог.

Уредот го користи системот за меѓусебно поврзување со голема брзина на Xiaomi за постигнување побрза конекција од паметниот телефон до очилата. Направени се на платформата Snapdragon XR2 Gen 1 и опремени со комуникациска врска со ниска латенција на Xiaomi. Очилата ја поддржуваат платформата Snapdragon Spaces XR Developer, нудат безжична латенција од само 3 мс меѓу паметниот телефон и очилата и безжична врска со латенција од само 50 мс, што е споредливо со решенија со жичени решенија на Xiaomi.

Очилата се тешки само 126 грама и благодарение на microOLED екраните и оптичкиот модул, кој ја намалува загубата на светлина и произведува јасни и светли слики. Дополнително, очилата се опремени со електромагнетни леќи кои може да се прилагодат на различни услови на осветлување.

Xiaomi Wireless AR Glass вклучуваат и AON камера со ниска потрошувачка на енергија, која овозможува и долготрајна интеракција со гестови, а корисниците можат да се одлучат и за конвенционална контрола преку паметен телефон.

Xiaomi не открива ништо за достапноста и цената на овој нов гаџет затоа што засега е во форма на концепт.

(Vidi.hr)

(фото: YouTube)

Сподели!
- Advertisement -