Од денес на сила нови цени на горивата

- Advertisement -

Се зголемува цената на Мазутот, додека цените на бензините остануваат непроменети, одлучи вчера Регулаторната комисија за енергетика.

Согласно новата одлука, малопродажната цена на мазутот се зголемува за 1,017 ден/кг, и од полноќ тој ќе се продава по цена од 41,937 ден/кг.

- Advertisement -

ЕУРОСУПЕР БС-95 и понатаму ќе се продава по цена од 76,50 ден/лит, ЕУРОСУПЕР БС-98 по цена од 78,50 ден/лит, а дизелот по цена од 73 денари за литар. Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство ќе изнесува 72,50 ден/литар.

Сподели!
- Advertisement -