Индија сака да стане глобална сила за производство на чипови

- Advertisement -

Индија сака да биде меѓу петте најдобри светски производители на полупроводници во следните пет години, изјави Ашвини Ваишнав, министер за електроника и информатичка технологија, железници и комуникации.

Индустријата за чипови „е многу сложен пазар, а глобалните синџири на вредност и глобалните синџири на снабдување се екстремно сложени во сегашниот контекст“, рече Ваишнау во петокот на Street Signs Asia на CNBC. „Сметаме дека во следните пет години ќе бидеме меѓу првите пет нации во светот“.

Заклучно со декември, Тајван имаше околу 46% од глобалниот капацитет за леење полупроводници, а потоа следат Кина (26%), Јужна Кореја (12%), САД (6%) и Јапонија (2%), според компанијата TrendForce.

- Advertisement -

Индија ќе има корист бидејќи повеќе компании сакаат да ја намалат зависноста од Кина, бидејќи тензиите меѓу САД и Кина не покажуваат знаци дека наскоро ќе завршат.

Тој рече дека Индија се гледа себеси како „доверлив партнер во синџирот на вредност“ за производителите на електронски уреди, индустриска и одбранбена електроника, електроника за електрична енергија – „практично секој производител на електроника што бара дизајнирање и производство на полупроводници“.

- Advertisement -

Во четвртокот, американскиот гигант за чипови Qualcomm отвори нов дизајнерски центар во Ченаи. Објектот ќе се фокусира на дизајнот на безжичната технологија и ќе отвори 1.600 работни места во земјата.

Минатата недела премиерот Нарендра Моди отвори три фабрики за полупроводници. Една од тие фабрики е заедничко вложување помеѓу Tata Electronics и тајванската Powerchip Semiconductor Manufacturing Corp. Претседателот на PSMC, Френк Хуанг, изјави за Economic Times дека целта е да се создаде првиот индиски полупроводнички чип до 2026 година.

- Advertisement -

Извор – Seebiz.eu

Фото – Newsclick

Сподели!
- Advertisement -