4 C
Skopje
недела, април 11, 2021
Почетна Тагови бактерии

Таг: бактерии

Бактерии помагаат во реставрирање на историските згради

Паста направена од бактерии може да биде решението за големите трошоци за одржување на историските градби во Европа. Имено, многу од старите...

Американски истражувачи дизајнираа маска која во рок од еден час може...

Истражувачи од Универзитетот Калифорнија во САД дизајнираа нова маска за лице чија база е материјал кој може да уништи до 99,9% од...

Научници утврдија дека животот може да се сели од планета на...

Бактериите можат да преживеат во вселената и до три години, тврдат научници кои проучувале колонија микроби надвор од Меѓународната вселенска станица. Научниците...

Научници создадоа фластер кој менува боја кога ќе детектира бактерии

Научници создадоа нов вид на паметен фластер кој сигнализира каков вид бактериска инфекција се случува во телото со менување на бојата, исто...

Овој робот ги убива бактериите во вашиот кревет

Колку и да одржувате хигиена во домот и да мислите дека сите површини каде што седите, јадете или спиете се чисти и...

Знаете ли колку ви е заразна и валкана канцеларијата?

Aко сте гадливи или многу водите сметка за чистотата на својата околина, тогаш подобро да не ги знаете податоците кои следуваат. Во...

Студенти од Хонгконг направија рачка за врата која самата се дезинфицира

Студентите Сум Минг Вонг и Кин Понг Ли од Универзитетот на Хонгконг дизајнираа рачка за врата која ја користи светлината за постојано...

Ова е првото шише во светот кое се чисти самото

Ова е шишето Mahaton, првото шише во светот кое има опција за безжично полнење на батериите и се чисти самото. Модерниот дизајн на шишето...

Бактериите од морето ја колонизираат нашата кожа после само 10 минути...

Ако ајкулите и изгорениците од сонцето не ве плашат додека сте на плажа, можеби ова ќе се исплаши. Според прелиминарните истражувања објавени неодамна, потребни...

Cleansbot е првиот робот во светот кој ги уништува бактериите во...

Сите знаеме колку може да бидат валкани хотелите каде што престојувале и голем дел од луѓето прават дезинфекција на се што би можеле да...

НАЈПОПУЛАРНИ