Почетна Тагови биогориво

Таг: биогориво

Шкотски научници ги претвораат отпадоците од индустријата за виски во биориво

0
Шкотски научници открија начин како нуспроизводите кои се добиваат при производството на виски да ги искористат за нешто сосема поинакво - производство на биогориво....

Уште еден извор на зелена енергија е омиленото слатко задоволство –...

0
Истражувачи во Гана тестираат систем кој ќе може да го претвори какаото во биогориво. Но, не се грижете дека ќе има помалку чоколадо за...

ВИДЕО: Мексико тестира биогориво направено од кактуси

0
Мексиканска компанија направи гориво од сомлени кактуси и сега го тестира на возила. Кактусот нопал расте на места коишто се премногу суви за да...

Нордиски бродови крузери ќе пловат на гориво направено од мртви риби

0
Нордиската компанија Hurtigruten своите крузери и траекти ќе ги модифицира за помалку да ја загадуваат околината и меѓу другото, компанијата сака да користи биопроизвод...

Се реализираше првиот лет на авион со гориво направено од семе...

0
Првиот авион ској користи биогориво леташе од САД до Австралија. Guardian пренесува дека биогоривото кое го користел авионот е мешавина од 10% индустриско семе...

ВИДЕО: Автобусите во Лондон почнаа да возат на гориво добиено од...

0
https://www.youtube.com/watch?v=t7mP7AaxzGg Дел од автобусите во Лондон од денес ќе се движат на биогориво кое се добива од остатоци на кафе. Ова биогориво е “дело“ на...