-2.2 C
Skopje
четврток, јануари 27, 2022
Почетна Тагови гориво

Таг: гориво

Во иднина гориво ќе добиваме од воздухот!

Фосилните горива уште се најпопуларниот избор на енергија за возилата, авионите, бродовите, но и извор на материјали за повеќе производи кои ги користиме во...

Овие четири земји ја користат енергијата од водородот на иновативни начини

Ова се четири земји кои ја користат енергијата од водородот на иновативен начин. Германија ги претстави првите возови во светот кои како гориво користат...

Автобуси во Пакистан ќе возат на гориво од кравји измет

За да се прочисти воздухот и да се намали емисијата на штетни гасови, пакистанскиот пристаништен град Карачи ќе почне да користи „позелени“ автобуси кои...

Автобусите во овој град во Пакистан ќе возат на гориво направено...

Со цел да се исчисти воздухо и да се намали емисијата на штетни гасови, пакистанскиот пристаништен град Карачи ќе почне да користи „позелени“ автобуси...

Научници направија гориво од измет од мисирки

Додека повеќето семејства се собираат околу трпезата со печена мисирка и се заблагодаруваат за храната, научници направија нешто многу поинакво - го претворија изметот...

Цементарница УСЈЕ инвестира во технологија за користење на алтернативно гориво!

Интервју со Наташа Бакреска, менаџер за животна средина во цементарница УСЈЕ каде што во моментов се реализира проект за примена на енергија во производниот...

Ричард Бренсон го оствари првиот авионски лет со гориво направено од...

Авион на компанијата Virgin Atlantic на милијардерот Ричард Бренсон го направи првиот комерцијален лет со гориво направено од рециклиран индустриски отпад. Авионот „боинг 747“...

Првиот авионски лет со рециклирано гориво ќе се реализира овој месец

Групацијата Virgin, која учестува во многу проекти од истражување на вселената до футуристички транспортни решенија од типот на Hyperloop One, сега прави револуција и...

Лондонска компанија доставува гориво директно до паркираниот автомобил

Zebra Fuel е стартап од Лондон кој сака да ги поштеди луѓето од возење до бензинска станица и чекање ред за да го наполнат...

Четири совети со кои значително ќе заштедите на гориво!

Во зимскиот период кога е најладно, вашиот автомобил троши нешто повеќе гориво во однос на летните месеци. Но температурата на воздухот не е единствениот...

НАЈПОПУЛАРНИ