Почетна Тагови дијаманти

Таг: дијаманти

Модерни алхемичари го претвораат јаглерод диоксидот од воздухот во дијаманти

0
Отстранувњето на јаглерод диоксидот од атмосферата до неодамна беше решение за климатските промени. Тој процес е неисплатлив, мачен, но тоа нaскоро може да се...

Научници за неколку минути направија дијаманти на собна температура

0
Дијамантите можеби може да траат вечно, но тоа не значи дека им треба толку многу време за да настанат. Тоа го потврдија научници од...

ВИДЕО: Израелски производител на накит ја прави најскапата маска за лице...

0
Израелската компанија за производство на накит Yvel работи на, како што велат, најскапата маска за заштита од корона вирусот во светот. Маската е направена...

ВИДЕО: Ова е најскапата елка во светот

0
Во холот на луксузниот хотел Kempinski во Марбејли беше претставена најскапата божиќна елка во светот, чија вредност се проценува на 13,95 милиони евра. Изложена...

Сите полудеа по дијамантскиот авион на Emirates

0
Интернетот полуде откако авиокомпанијата Emirates објави фотографија од авион целиот украсен со дијаманти и кристали. „Блинг 777“, варијација на името на „боинг 777“, е фотографиран ...

Длабоко под површината на Земјата има милијарди тони дијаманти

0
Под површината на Земјата се наоѓа огромно богатство од неколку милијарди тони дијаманти, соопштија научници од престижниот Институт за технологија на Масачусетс. Меѓутоа, истражувачите...

Британски научници одгледуваат дијаманти во лабораторија кои се идентични како природните

0
Научници одгледуваат дијаманти во лабораторија кои се толку чисти што речиси не може да се разликуваат од природните. За да се одгледаат дијаманти од...

Првите телефони со екран од дијаманти ќе пристигнат во 2019 година

0
Американска компанија за производство на делови за паметни телефони работи на првиот екран за телефон во светот направен од дијаманти, пишува DailyMail. Од Akhan...

Ова се најскапите чевли во светот

0
Веруваме дека ни во најлудите сништа не би можеле да претпоставите колку чинат најскапите чевли во светот, а ни да замислите како изгледаат. Раскошните...

Доделени и преостанатите шест дијаманти од Божиновски, за дијамантите на кинематографијата

0
По повод 65 години од првиот македонски филм „Фросина“  На јубилејниот коктел по повод 65 години од првиот македонски филм „Фросина“, „Божиновски часовници и накит“...