19.8 C
Skopje
четврток, октомври 5, 2023
Почетна Тагови МИТ

Таг: МИТ

Длабоко под површината на Земјата има милијарди тони дијаманти

Под површината на Земјата се наоѓа огромно богатство од неколку милијарди тони дијаманти, соопштија научници од престижниот Институт за технологија на Масачусетс. Меѓутоа, истражувачите...

Научници од МИТ открија начин како да се добие чиста вода...

Многу голема количина од природните води на Земјата се користи за разладување на фабриките, а голем дел од таа вода се исфрла во атмосферата...

Научници од МИТ направија сензор за заштита од сексуални напади

Научникот од МИТ, Маниша Мохан, создаде уред наречен Intrepid, кој може да ги спаси жените од сексуален напад. Уредот е во форма на тенка...

Научници од МИТ открија начин морската вода да ја претворат во...

Научници од Технолошкиот институт на Масачусетс открија решенија како со помош на соларна енергија да ја претворат солената морска вода во вода за пиење....

Научници од МИТ направија автономен автомобил кој може да вози по...

Тешко е за автономните автомобили да возат по патишта кои не се користат толку затоа што тие се потпираат на видливо обележани патишта, како...

SoFi – волшебна риба-робот која на научниците ќе им ги открие...

Изгледа како риба и плива во морето како и останатите риби, но не е риба. Научниците од МИТ ја направија и успешно ја тестираа...

Научници од МИТ открија како да ги заштитат авионите од громови...

Бурите и громовите се нешто на што не сака да наиде иеден пилот, но според некои статистики, секој комерцијалeн авион барем еднаш годишно го...

Научници од МИТ и Харвард креираа новa форма на светлина

Изгледа мечовите што ги гледаме по филмовите кои се направени од светлина нема да останат научна фантастика. Во една револуционерна студија тим од истражувачи...

Оригами роботски мускули можат да кренат 1.000 пати поголема тежина од...

Истражувачи од Лабораторијата за компјутерски науки и вештачка интелигенција на МИТ и Институтот Вајс на Харвард развија роботски мускули инспирирани од јапонската уметност за...

Научници од МИТ направија паметен мебел кој ја менува формата

.Tangible Media Group од Институтот за технологија на Масачусетс (МИТ) го претстави дигиталниот проект inFORM, кој овозможува корисниците со гестови или едноставно со детектирање...

НАЈПОПУЛАРНИ