Почетна Тагови МИТ

Таг: МИТ

Научници создадоа дигитални влакна кои може да се програмираат

0
Истражувачи од МИТ го создадоа првото влакно со дигитални способности кои може да се осетат, да складираат, да анализираат и да следат активности што...

МИТ направи вештачка интелигенција која детектира корона вирус од кашлање преку...

0
Што ако има лесен и практичен начин за детектирање на вирусот дури и кај луѓето кои се асимптоматски? Изгледа дека има благодарение на новата...

Научници од МИТ смислија маска која го убива корона вирусот со...

0
Маските за лице станаа најнов моден додаток во оваа доба на пандемија и средство за да го држиме корона вирусот што подалеку од нас...

Тим од инженери предвидува катастрофа ако премногу рано се укине социјалното...

0
Според Лабораторијата за компјутерска и вештачка интелигенција на МИТ, идната недела треба да видиме намален број на случаи на корона вирус во САД и...

Експерти од МИТ развиваат облека која детектира КОВИД-19

0
Научници од МИТ развија нов тип на сензори кои би можеле да бидат вградени во облеката и веднаш да детектираат дали некој е заразен...

Селотејп за рани инспириран од пајаците и нивните мрежи

0
Научници од МИТ се послужија со пример од природата за да развијат технологија која овозможува лепење на човечките ткива без потреба од шиење. Станува...

Научници од МИТ открија како да се елиминира емисијата на CO2...

0
Цементот е најчесто користениот градежен материјал во светот, а неговото производство е еден од најголемите загадувачи на атмосферата со емисијата на јаглерод диоксид. Научници...

Пет ментални навики кои ќе ве направат попаметни

0
Ако направите тест за интелигенција на ученици во основно училиште, кога тие личности ќе бидат постари, на истиот тест ќе ги имаат истите резултати...

Оваа лепенка за стакло ќе ви ја намали сметката за струја...

0
Лепенки за стакло во иднина ќе ги заменат клима-уредите. Научниците велат дека овој материјал задржува 70% од топлината на сонцето и автоматски се затемнува...

МИТ развива батерија која ќе го „јаде“ јаглеродниот диоксид

0
Истражувачи од МИТ веројатно пронајдоа иновативен начин да се намали количината стакленички гасови во атмосферата. Новиот вид батерии на коишто работат може да бидат...