Почетна Тагови Скопје

Таг: Скопје

Град Скопје најави враќање на старите имиња на дел од скопските...

0
Постоечкиот регистар на имињата на улици, плоштади, мостови, и други ифраструктурни објекти во Скопје, е дополнет со нови 571 имиња, соопштија од Град Скопје....

Еко-свест: Скопје не е загаден само во зима, туку и во...

0
Скопје со години е меѓу најзагадените градови во Македонија, а и на Балканот, а секој има право на ист и чист воздух. Оваа година...

Во Скопје ќе се воведе автобуско метро

0
На вчерашната седница Владата ја разгледа и усвои информацијата за воведување на БРТ (Bus Rapid Transit) на територијата на Град Скопје. Тоа претпоставува воспоставување...

ГодинаваСкопје ќе го краси дигитализирана новогодишна елка

0
Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, најави дека оваа Нова година елката на централниот плоштад во Скопје ќе биде дигитализирана. Новата елка и „Винтерленд“ градоначалникот ги...

Нетранспарентноста во спроведување и реализација на јавните набавки, најголем прeдизвик во...

0
Процесот на јавните набавки треба да се унапредува, а институциите треба да работат на надминување на дискриминаторските елементи кои влијаат на операторите да учествуваат на тендерите за...

Полицајците и инспекторите најавија заеднички акции и санкции против загадувачите

0
Министерство за внатрешни работи и Министерство за животна средина, заедно со инспектори, денеска на координативен состанок во Влада се доворија заеднички да настапуваат против...

Расте вредноста на јавните набавки во скопските општини, но и нетранспарентноста

0
Денес, беа претставени резултатите од мониторингот на јавните набавки на локалните самоуправи во Скопскиот регион за 2018 година, спроведени во Проектот „Зајакнување на транспарентноста и отчетноста на општините при трошењето...

Во Скопје почнаа да се прават првите урбани градини на кров...

0
Скопје годинава ќе добие десет нови урбани градини, од кои една е на кров од куќа, една е вертикална на тераса од стан а...

Скопје предложен за европски стартап град за 2019 година

0
Скопје во друштво на други четири европски градови - Минск, Москва, Талин и Варшава е  Силиконска Долина како стартап центар за 2019 година од страна...

Објавена програмата за посетата на Папата Франциск на 7 мај на...

0
Владата ја објави агендата на папата Франциск, кој ќе престојува во земјава на 7 мај. По официјалниот прием, неговата свеченост, папата Франциск ќе има...