19.8 C
Skopje
сабота, јуни 12, 2021

Huawei ja открива HUAWEI MATE 20 серијата со повисока интелигенција

Kabtel desktop

Huawei Consumer Business Group вчера ја претстави HUAWEI Mate 20 серијата, една од најочекуваните серии на паметни телефони годинава. Претставувајќи важна пресвртница во историјата на серијата HUAWEI Mate, HUAWEI Mate 20 серијата го отелотворува врвот на иновацијата. Дизајниран со најмоќната и софистицирана технологија во индустријата, најновите водечки уреди на Huawei поставуваат ниво со кое ќе се мерат сите паметни телефони во 2018 година.

Серијата HUAWEI Mate 20 се напојува со највисокиот чип систем на Huawei (SoC) досега – Kirin 980. Произведена е со напреден 7nm вградениот процесор кој вклучува Cortex-A76 и графички процесор Mali-G76. Новиот 40W HUAWEI SuperCharge, 15W HUAWEI безжична брзина и големи батерии работат во тандем за да им обезбедат на корисниците подолга употреба на батериите. Системот Matrix Camera вклучува Leica Ultra Wide Angle објектив кој им овозможува на корисниците не само да гледаат пошироко, туку и поблиску од својата способност за макро растојание. Системот на матриксни камери го усвојува иконичниот дизајн на четири-точки, давајќи му на уредот препознатливост дури и на далечина. Серијата HUAWEI Mate 20 се испорачува со корисничкиот оперативен систем EMUI 9 базиран на Android P, на кој потрошувачите можат лесно и удобно да ги уживаат сите функции за продуктивност и забава со неколку едноставни допири.

Достапен во 6,53-инчни, 6,39-инчни и 7,2-инчни големини, HUAWEI Mate 20 серијата опфаќа четири уреди: HUAWEI Mate 20, HUAWEI Mate 20 Pro, HUAWEI Mate 20 X и PORSCHE DESIGN HUAWEI Mate 20 RS.

“Паметните телефони се важен влез во дигиталниот свет. HUAWEI Mate 20 серијата е дизајнирана да биде најдобриот партнер на потрошувачите, да ги придружува и да ги поттикне да уживаат во побогат, поквалитетен живот со својот повисок интелигентен, неспоредлив животен век и моќни перформанси на камерата “, изјави Ричард Ју, извршен директор на Huawei.

Врвни перформанси и траење на батеријата

SоC во сржта на паметните телефони има одреден фактор во перформансите и ефикасноста на уредот. Изработен со најсовремениот 7nm технолошки процесор, SoC се вклопува со 6,9 милијарди транзистори во рамките на големина на нокт. Во споредба со Kirin 970, најновиот чипсет е опремен со процесорот кој е 75 проценти помоќен, графичкиот процесор кој е 46 проценти помоќен и NPU кој е 226 проценти помоќен. Понатаму, ефикасноста на компонентите исто така е зголемена: процесорот е 58 проценти поефикасен, графичкиот процесор е 178 проценти поефикасен, а НПУ е 182 отсто поефикасен. Kirin 980 е првиот комерцијален SOC во светот кој ги користи Cortex-A76-базирани јадра. Huawei има иновативно дизајнирана трислојна архитектура која се состои од две ултра-големи јадра, две големи јадра и четири мали јадра.

HUAWEI Mate 20 Pro е прв паметен телефон во светот за поддршка на 4.5G LTE Cat, овозможувајќи им на потрошувачите да доживеат брзина на преземање до 1,4Gbps. Исто така ги поддржува и најбрзите брзини за поврзување на Wi-Fi во светот.

Покрај тоа, HUAWEI Mate 20 Pro поддржува 15W HUAWEI безжична брзина, најбрзото решение за безжично полнење во индустријата и Wireless Reverse Charge, што му овозможува на уредот да работи како моќна банка за избрани електронски уреди што поддржуваат безжично полнење.

HUAWEI Mate 20 X поддржува ултра-голема 5000mAh батерија и е опремен со револуционерен HUAWEI супер систем. Со системот за ладење, процесорот и графичкиот процесор вградени во HUAWEI Mate 20 X можат да работат со полн гас подолг временски период и да ги испорачаат најсуптилните и најповолни искуства за потрошувачите. Системот HUAWEI супер кул, исто така, го означува првиот графин кој се користи за ладење на паметните телефони.

 

Систем на матрични камери

 

Градејќи врз основа на системот за камера на HUAWEI P20 серијата, Huawei го надополни HUAWEI Mate 20 со моќен Leica ултра широк агол од 16 мм. Оваа поширока перспектива создава чувство на просторност и тродимензионален ефект на сликите. Новиот систем за камера, исто така, го поддржува макро растојанието, кое создава остри слики од објекти кои се поставени до 2,5 сантиметри од објективот. Додадениот ултра-широк агол на објективот и макро поддршката ги комплетираат функциите на фотоапаратот, издигнувајќи го до вистински сеопфатен фотоапарат кој е подготвен да го фати секое движење. HUAWEI Mate 20 Pro е опремен со главна камера од 40MP, ултра широкоаголен фотоапарат со 20MP и 8MP телефото камера. Заедно, триото на објективите поддржува широк спектар на фокусни должини (еквивалентен на перформансите на објективот со зум од 16-270mm), овозможувајќи да се добијат резултати како од професионалните фото апарати.

HUAWEI Mate 20 Pro и PORSCHE DESIGN HUAWEI Mate 20 RS поддржуваат 3D отклучување со препознавање на лик. Користејќи го 3D системот за мерење кој се наоѓа на предната страна, двата уреди можат точно да ги прочитаат карактеристиките на лицето на субјектот и да препознаат дури и мали детали.

HUAWEI Mate 20 серијата, исто така, има AI видео режим. Користејќи AI, серијата HUAWEI Mate 20 може да ги изолира човечките субјекти и да ги “исцрпи” боите околу нив за драматично да го потенцира лицето. AI Spotlight Reel ги идентификува видеата со заедничка тема и автоматски генерира монтажа на истите.

 

 

EMUI 9 овозможува квалитет

 

Серијата HUAWEI Mate 20 се одликува со EMUI 9.0, паметен оперативен систем базиран на Android P. Со алгоритми за самостојно учење на AI, интегриран систем за распределба на ресурсите и високо оптимизиран Android, EMUI 9 обезбедува “евергрин” искуства.

 

Како клучен столб кој ги поддржува сите сценарија на Huawei, HUAWEI Share 3.0 обезбедува револуционерно подобрување во интерконекцијата на уредот, овозможувајќи им на корисниците да пренесуваат датотеки помеѓу паметните телефони и компјутерите. Ова е иновативно решение кое го револуционизира начинот на кој луѓето пренесуваат слики и видеа: сè што е потребно е едно притиснување за да се воспостави врска помеѓу паметен телефон и компјутер за лесно и брзо споделување на датотеки.

 

Футуристички дизајн

 

Природните елементи се инкорпорирани во дизајнот на серијата HUAWEI Mate 20. Особено шасијата на HUAWEI Mate 20 Pro е закривена на сите осум страни – чудо што може да се види и задоволство да се држи во раката. За PORSCHE DESIGN HUAWEI Mate 20 RS, Huawei и Porsche Design генијално комбинираа тркачки елементи со премиум материјали за да создадат уред кој зрачи со елеганција.

 

Новата HUAWEI Mate 20 серија, како HUAWEI WATCH GT, HUAWEI Band 3 Pro ќе биде во продажба во сите земји вклучувајќи ја Велика Британија, Франција, Италија, и Емиратите.

 

HUAWEI Mate 20 (4GB + 128GB конфигурација) ќе чини EUR799, а HUAWEI Mate 20 (6GB + 128GB конфигурација) – EUR849.

 

HUAWEI Mate 20 Pro (6GB + 128GB конфигурација) ќе чини EUR1049.

 

HUAWEI Mate 20 X (6GB + 128GB конфигурација) ќе чини EUR899, но ќе биде во продажба од 26.10.2018.

 

PORSCHE DESIGN HUAWEI Mate 20 RS (8GB + 256GB конфигурација) од EUR1695, а PORSCHE DESIGN HUAWEI Mate 20 RS (8GB + 512GB конфигурација) ќе чини EUR2095, но од 16.11.2018.

 

Новата HUAWEI Mate 20 серија е партнер и избор на сите професионалци кои сакаат телефони со висок квалитет, одличен дизајн, моќни перформанси, извонредни можности за снимање и интелигенција од новата генерација.

 

За повеќе информации посетете ја страната: http://consumer.huawei.com/en

 

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •