6.7 C
Skopje
недела, декември 8, 2019

ВИДЕО: Адвертајзинг стартап планира да лансира големи светлечки реклами на небото

Kabtel desktop

Нивната идеја за овие “небесни билборди“ е да функционираат ноќе со помош на мали сателити наречени “CubeSats”. Првичната замисла е дека сателитите би гравитирале на надморска височина од некои 400-500 km и дневно би биле видливи околу 6 минути, во кои “би пласирале“ 3 до 4 реклами или пораки.

Има тука и друга димензија на овој проект и технологија според стартапот, не е само за пари работава. Ако ова се развие успешно, “човештвото“ ќе може многу брзо (и ефикасно) да обезбеди емитување и пораки за итни ситуации и така брзо да се спречуваат разно-разни катастрофи.

Проектот е наречен “Orbital Display” и планот е првите реклами да ги видиме во 2021 година.

 

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •