Пет идеални градови за пролетен одмор

- Advertisement -

Иако температурите се околу нулата, за нешто повеќе од еден месец ќе дојде време кога се околу нас цвета, а ние ќе уживаме во подолги денови и сонце. Со тоа ја најавуваме пролетта, а со оглед на тоа дека ќе пристигне многу брзо,  Guardian даде предлог во кои пет европски градови би било најдобро да се отпатува.

Севилја

- Advertisement -

Летните температури во главнот град на Андалузија често надминуваат 40 степени Целзиусови, така што најубаво е овој град да се посети напролет, кога цветаат парковите, а во воздухот се чувствува мирисот на јасмин и портокали. На средината на март е Светата недела, голема прослава со која се дочекува Велигден, а тука е и Feria de Abril, годишна прослава преполна со паради, фламенго и забава до доцна во ноќта.

Градот е романтичен и има посебен шарм, а во него ќе пронајдете многу знаменитости – од катедрали кои се наоѓаат на листата на УНЕСКО до кралската палата Алказар. Секако, Севилја е и гастрономски рај, а речиси е невозможно да јадете лоши тапаси, кои можете да ги најдете на секој чекор.

- Advertisement -

Трст

Во Трст нема туристи, а штом дојде пролет, локацијата ја окупираат терасите на бројните кафулиња во потрага по совршено еспресо. Кога веќе сме кај кафето, да напоменеме дека најпознатиот бренд од Трст е токму овој црн пијалак, марката Illy, на кој жителите се особено горди. Ако ви е до културни богатства, на почетокот на 20. век во Трст живеел и познатиот Џејмс Џојс, за кого можете да дознаете во градскиот музеј.

- Advertisement -

Белград

Штом го снема снегот на главната улица во престолнината на Србија, исто како во Трст изникнуваат мноштво тераси. Секако, има и голем број ресторани, а Караѓорѓевата шницла или некој од другите национални специјалитети можете да ги пробате на Скадарлија или во популарниот урбан кварт Савамала.

Особено добро ќе се чувствувате на Калемегдан, паркот и тврдина кој се наоѓа на сливот на Дунав и Сава. Тука е и речниот остров Ада Циганлија, идеално место за одмор, а одамна е познато дека Белград е одличен град за забава, па напролет ве чекаат и бројни фестивали.

Монпелје

Кога зборуваме за Франција, ретко кому му текнува на Монпелје и препорачува да се посети. Станува збор за град на југот на земјата, кој е и студентски центар (повеќе од 60.000 студенти), па јасно е дека понудата е најдобра во делот за младите.

Но, тоа не значи дека нема да уживате во обиколката на средновековниот дел од градот, а сите кои сакаат да истражуваат туѓи култури, треба да го посетат музејот Фабр, кој е еден од најголемите во Франција. Тука е и најстарата ботаничка градина во земјата, а нема да ве разочара ни гастро понудата.

Берлин

По долгата и ладна зима, животот повторно се враќа на улиците на Берлин. Оваа година градот ќе прослави две големи годишнини – 100 години од отворањето на школата Баухаус, но и 30 години од падот на Берлинскиот ѕид.

Бидејќи градот е огромен, најлесно е да се шетате подземно, иако можете да користите ист превоз како и голем дел од жителите на Берлин, а тоа е велосипедот. Нема да згрешите ако ја посетите Германија и на -10 и на +30, а најмалку ако ја посетите напролет.

Сподели!
- Advertisement -