19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019
Почетна Што прави светот? Bugatti постави нов светски рекорд - нивниот „црн автомобил“ беше продаден за...

Bugatti постави нов светски рекорд – нивниот „црн автомобил“ беше продаден за 16,7 милиони евра

Kabtel golem pod glavno menu 14.10.2019

Најновиот автомобил на производителот на луксузни автомобили Bugatti, суперавтомобилот La Voiture Noire, официјално беше претставен вчера на саемот за автомобили во Женева, а она што е уште поневеројатно е дека автомобилот веќе се продаде. Тој вистински Batmobile беше продаден за неверојатни 16,7 милиони евра, а го купи германски ентузијаст за автомобилите на Bugatti.

Како што дознава CNBC, станува збор за поранешниот претседател на групацијата Volkswagen, Фердинанд Пих, кој е познат како колекционер на луксузни автомобили со високи перформанси. За перформансите на Lа Voiture Noirе засега не се знае многу, освен тоа дека има 8-литарски мотор со 16 цилиндри и 1.500 коњски сили, како и дека троши 35,2 литри гориво на 100 километри, а надвор од градските улици потрошувачката паѓа на 15,2 литри. Тоа значи просечна потрошувачка од 22,5 литри на 100 км.

La Voiture Noire е замислен како верзија на најпознатиот автомобил на синот на основачот на Bugatti, Еторе Бугати. Жан Бугати во 1936 година го направил автомобилот Type 57 SC Atlantic, кој денес е еден од најценетите луксузни класични автомобили во светот, а тој модел сега ја доби својата верзија за 21 век.

По својот изглед La Voiture Noirе наликува на автомобилот којн го носи суперхеројот од филмското платно Бетмен.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....
Сподели!
  •  
  •