19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019
Почетна Македонија Кабтел одржа работилница за опасностите на интернетот во СОС Детското село

Кабтел одржа работилница за опасностите на интернетот во СОС Детското село

Kabtel golem pod glavno menu 14.10.2019

Кабтел веќе неколку години редум одржува обуки и работилници на тема “Заштита на децата од опасностите на интернет”, како поддршка на ОН Конвенција за правата на децата, која првенствено се однесува на правата на децата за заштита од насилство и дискриминација, заштита од штетни и несоодветни содржини, заштита на приватноста, како и правото на слобода на изразување и достапност на информации кои се значајни за детскиот развој, правото на квалитетно образование, игра, слободно време и културни активности, во реалниот, но и во дигиталниот свет.

Една од сесиите се одржа минатата недела во СОС Детското село. Целта на предавањата и работилниците е промовирање и практикување на бенефитите од безбедна употреба на интернетот и социјалните мрежи, но и препознавање на различните форми на дигитално насилство и превенирање на истото. Обуката од страна на Благоја Кондратјук, инженер за ИКТ решенија во Кабтел, беше наменета за децата и младите од различна возрасна категорија, но и за згрижувачите во СОС Детското Село, на кои Коце Јовчевки, бренд менаџер за ИКТ решенија во Кабтел им одржа посебна обука за софтверските апликации за контрола и надзор на содржините со кои доаѓаат во контакт децата.

Кабтел во таа пригода, на згрижувачките семејства им подари лиценци Kaspersky Safe Kids, софтвер кој овозможува мониторинг на комуникациите на децата на социјалните мрежи, смс пораките на андроид уредите, заштита од пристап до несоодветни на веб-страници, содржини и апликации, информација за локацијата на која се наоѓаат децата, како и контрола на времето поминато на интернет.

Интеракцијата и задоволството од обуката очигледно е обострано, со молба истото да се повтори во скоро време за оние кои не беа во можност овој пат да учествуваат”

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....
Сподели!
  •  
  •