24 C
Skopje
среда, јули 15, 2020

Индонезиец ќе оди наназад 700 км за да ја подигне свеста за обесшумувањето

Kabtel desktop

Индонезиец ќе помине повеќе од 700 километри одејќи наназад од својот дом во источниот дел на Јава до главниот град на Индонезија за да ја подигне свеста за обесшумувањето. Меди Бастони ја почна својата напорна експедиција на 18 јули од своето село на падините на планината Вилис, неактивен вулкан во индонезиска источна Јава, која е погодена од обесшумување.

Четириестгодишниот Бастони се очекува да пристигне во главниот град на Индонезија, Џакарта, овој петок и се надева да се сретне со претседателот Јоко Видодо за да го замоли да ја пошуми планината Вилис. Ова не е негово прво одење наназад. Бастони помина 73 км одејќи наназад минатата година од градот Тулунгагунг во источна Јава до врвот на планината Вилис во слична акција наменета за ставање на фокусот на соголувањето на планините.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •