2.9 C
Skopje
понеделник, март 30, 2020

СЗО: Изолацијата не е доволна за да ја искорениме епидемијата на коронавирусот

Kabtel desktop

Земјите кои вовеле изолација за своите граѓани за да го спречат ширењето на епидемијата на коронавирусот, мораат во исто време да се борат со вирусот преку своите институции, порачаа од Светската здравствена организација.

Да барате од луѓето да останат дома и да го ограничите времето на движење е олеснување за здравствениот систем. Тоа треба, но не е доволно за да се искорени епидемијата“, вели првиот човек на СЗО Тедрос Адан Гебејесус, додавајќи дека земјите треба да ја искористат изолацијата и да го искоренат вирусот.

Според него, државите мора да ги тренираат здравствени работници, и да им помогнат на сите сомнителни случаи, но и да го зголемат тестирањето.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •