16.1 C
Skopje
петок, јуни 5, 2020

OН предупредува: На светот му претстои недостиг на храна

Kabtel desktop

Доколку не се разболите од коронавирус, благодарение на мерките кои ги воведуваат владите во светот, тогаш тие мерки би можеле да ве остават без свежа храна, овошје и зелечук, објавува РТ.

Кога луѓето започнаа да прават залихи од тоалетна хартија и друга стока поради коронавирусот, некои земји одлучиле да воведат протекционистички мерки, вклучувајќи и забрана на извоз на одредени производи за да ги задоволат потребите на домашниот пазар.

Најлошо што може да се случи е владата да го ограничи протокот на храна – изјавил за „Гардијан“ Максимо Тореро, главен економист на Организацијата за храна и земјоделство на OН, додавајќи дека за брзо време би можеле да се соочиме со такви последици, пренесува Б92.

Во Германија, каде недостасуваат околу 300.000 сезонски работници, направена е специјална веб-страница за да им помогне на земјоделците да се поврзат со оние што можат да помогнат, како студентите и оние чии што работни места се затворени поради епидемиските мерки, а особено работниците во услужниот сектор.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •