12 C
Skopje
среда, септември 30, 2020

Позната е цената на руската вакцина против корона вирусот

TMF desktop 19.08.2020

Русија е првата земја во светот која регистрираше вакцина против корона вирусот. Цената на руската вакцина на меѓународниот пазар ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави претседавачкиот одбор на компанијата која ја произведува, R-Pharm, Алексеј Репик.

„Според нашите проценки, цената ќе биде најмалку 10 долари за две дози, за пазарот на извоз“ изјави тој за телевизискиот канал, Russia-24, и наведе дека првите серии од вакцината веројатно ќе бидат скапи.

Вакцината ќе стане поевтина која нејзиното производство ќе го достигне доволниот индустриски обем, изјави Репик. Руската вакцина се вика Sputnjik V.

(Al Jazeera Balkans)

(фото: Pikist)

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •