16 C
Skopje
петок, март 5, 2021

Xiaomi направи телефон со т.н. waterfall екран

Kabtel desktop

Компанијата Xiaomi направи ноц концепт смартфон кој има т.н. waterfall, без никаков влез. Xiaomi е познат по пристапните и конкурентни паметни телефони на пазарот, но својата надмоќ ја покажува и со некои навистина амбициозни дизајни. Вниманието сега го привлече со т.н. waterfall екран, кој се продолжува низ сите четири рабови на телефонот.

Станува збор за концепт кој би можел да биде полн погодок сеха која флескбилните панели станаа вообичаени. Од Xiaomi наведуваат дела било голем предизвик да се произведе закривен панел поврзан со екранот под него и дека после илјадници обиди дошле до успешен резултат.

Новиот уред нема физички копчиња ниту влезови затоа што Xiaomi се базира на своите 46 патенти и алтернативи како што се сензори осетливи на притисок и флексибилна акустична технологија на екранот која го менува стандардниот звучник. Отстуството на USB-C влез значи и безжично полнење.

Експериментирањето на Xiaomi со различни решенија е јасен показател каков телефон се подготвува за во иднина. Веќе некое време се зборува и дека и Apple п0ланира да ги исфрли сите влезови на идните телефони iPhone.

(Klix.ba)

(фото: YouTube screenshot)

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •