25 C
Skopje
петок, мај 7, 2021

Маск со само една објава на Twitter ја собори цената на биткоин за 10.000 долари

Kabtel desktop

После наглиот скок на цената, вредноста на биткоин уште пострмоглаво се намали отако милијардерот Илон Маск објави твит дека цените се превисоки. Сопственикот на компанијата Tesla и воедно најбогат човек на светот, Илон Маск во текот на викендот на Twitter објави дека цените на биткоинот „изгледаат високи“.

Претходно минатата недела вредноста на биткоин се зголеми за 20%, односно достигна повеќе од 58.000 долари. Најголемата криптовалута на светот во текот на месецот беше потпомогната од купувањето на дигитални пари од страна на компанијата Tesla Inc. и институционални инвеститори, кои тврдат дека биткоин е атрактивна алтернатива на златото и на доларот.

Само во текот на февруари биткоин поскапе за 60%, а дигиталниот токен во неделата достигна нов максимум на сите времиња и дојде на работ од 59.000 долари. Во светот владее мислење дека нестабилноста во текот на викендот е последица на поединци кои тргуваат со криптовалутата од дома, па можно е цените да паднале затоа што институционалните трговци одговориле на твитот на Маск.

Аналитичарите од JPMorgan Chase & Co., пак, предупредуваат на пад на ликвидноста на биткоин. Аналитичарот на Markets. Com, Нил Вилсон, наведува дека се подразбира дека новите инвеститори треба да бидат спремни на голема нестабилност и нагли пад на цената исто толку брзо како што се и зголеми.

(Bizlife)

(фото: Freepik)

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •