19.8 C
Skopje
недела, октомври 1, 2023

Amazon ќе ги испрати првите сателити за интернет во вселената

Kabtel desktop

Компанијата Amazon планира да покрие најголем дел од планетата Земја со пристап до интернет, а сега е еден чекор поблиску до таа цел. Имено, Amazon потпиша договор со компанијата United Launch Alliance и обезбеди девет Atlas V ракети за лансирање на сателити за интернет.

Целта на Amazon е во ниската орбита на Земјата да испрати 3.200 сателити кои ќе ја сочинуваат констелацијата Project Kuiper. Amazon игра на сигурно со ракетите Atlas V затоа што оваа ракета се користи речиси две децении, а од 2007 година има 100% успешност. Оваа ракета ка користеше и американската вселенска агенција НАСА за мисиите Perseverance и OSIRIS-REx.

Лансирањето на констелација со оваа големина повеќе не е мала задаача. Ќе ни бидат потребни повеќе ракети и парнери за да го следиме распоредот на сателитите. Поради тоа, секој сателит е компатибилен со неколку ракети.

Amazon доби дозвола половина од сателитите да лансира до 2026 година, а целата констелација треба да е готова до 30 јули 2029 година.

(Klix.ba)

(фото: Flickr)

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!