17.8 C
Skopje
сабота, јуни 12, 2021

Канада е првата држава во светот која одобри вакцина против КОВИД-19 за деца од 12 години

Kabtel desktop

Канадското Министерство за здравство денеска соопшти дека ќе дозволи примена на вакцината против корона вирусот од производителот Pfizer-BioNtek за деца на возраст од 12 години. Со тоа Канада стана првата држава во светот која одобрила вакцина против корона вирусот за таа старосна група.

Министерството за здравство заклучи дека вакцината е безбедна и ефикасна во превенцијата на КОВИД-19 кај деца на возраст од 12 до 15 години. Додаваат и дека одлуката е донесена после ригорозни и независни прегледи на научни докази. Канадските власти претходно ја одобрија истата вакцина за постари од 16 години.

(Bizlife)

(фото: ccnull.de)

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •