8.8 C
Skopje
сабота, декември 3, 2022

Општина Аеродром идната година ќе издаде зелена обврзница

Kabtel desktop

Општина Аеродром за првпат во 2023 година ќе издаде т.н. зелена обврзница. Таа обврзница треба да ја поддржи реализацијата на капиталните инвестиции во овој период на енергетска и економска криза.

Во моментот таму се планира буџетот за 2023 година, во кој се планирани инвестиции во неколку битни капитални проекти, како што е изградба на две детски градинки и нов плоштад зад трговскиот центар Капитол, како и доградба и надградба на две нови училишта и нови паркови во Аеродром. Како што информираат оттаму, тоа се само дел од капиталните проекти кои ги најавуваат за следната година.

Од Општината додаваат дека во идните проекти фокусот им е на зелен и хуман развој, кој само ќе добива на интензитет и динамика во идниот период. Тоа значи дека сите нови проекти на општината ќе бидат енергетски ефикасни и ќе имаат систем за обновлива енергија.

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!