ВИДЕО: Ова е првиот руски електричен автомобил

- Advertisement -

Во Москва беше претставен Atom, првиот функционален модел на руски електричен автомобил. Акционерското друштво Kama, зад чие име се кријат Сергеј Гогогин и Рубен Варданијан, планираат да ја тестираат батеријата, системот за управување и шасијата до крајот на оваа година.

Првиот руски електричен автомобил ќе биде произведен до крајот на 2024 година, а сериското производство и масовната продажба ќе почнат на средината на 2025 година, изјави генералниот директор на компанијата Kama, Игор Повараздњук.

- Advertisement -

Рускиот електричен автомобил Atom нема да се продава само на рускиот пазар. Планирано е автомобилот да се продава и во Кина, во југоисточна Азија, во Турција и во Индија, се вели во соопштението.

(Bizlife)

- Advertisement -

(фото: YouTube)

Сподели!
- Advertisement -