Прогасена најдобрата туристичка атракција во Европа! Изненадување за многумина

- Advertisement -

Според World Travel Awards, најдобра туристичка атракција во Европа во 2023 година е продавницата Гинис во Даблин, пишува Индекс.

Кога ќе помислите на најдобрата туристичка атракција во Европа, веројатно помислувате на Стоунхенџ, Римскиот Колосеум или Ајфеловата кула во Париз.

- Advertisement -

Сепак, на изненадување на многумина, едно обележје ги надмина во трката за водечка европска туристичка атракција. Според World Travel Awards, гала настан кој ги слави најдобрите во патувањето, туризмот и угостителството секоја година од 1993 година, пиварата Гинис Storehouse во Даблин е водечка европска туристичка атракција.

Меѓу номинираните беа Бакингемската палата во Лондон, Саграда Фамилија во Барселона и Акропол во Атина.

- Advertisement -

Гинисовата продавница за прв пат ја освои наградата во 2015 година и се смета за најдобра туристичка атракција во цела Ирска. Се наоѓа во самото срце на Даблин, град познат по својата богата историја и култура. Магацинот не е само местото каде што се произведува Гинис во последните 250 години, туку нуди поглед од зад сцената на сложеноста на правењето и точењето на ова светски познато пиво. Ова место ја раскажува приказната за најпознатото извозно пиво во Ирска, Гинисовото пиво, од неговите скромни почетоци во 1759 година до денес, а магацинот не е само дом на Гинис туку и ја слави ирската култура, креативност и претприемништво. Се протега на седум ката и опкружува стаклен атриум во форма на Гинисова чаша. Има и кино посветено на прикажување на стари реклами за Гинис и неодамна реновираниот Gravity Bar кој има прекрасен поглед на главниот град на Ирска.

Извор – Dnevnik.hr

- Advertisement -

Фото – Иновативност

Сподели!
- Advertisement -