Друга земја планира да испрати астронаути на Месечината

- Advertisement -

По успешното слетување на вселенско летало на Месечината, оваа земја ги зголеми апетитите. Индија има за цел да испрати астронаут на Месечината до 2040 година, соопшти владата оваа недела, додека премиерот Нарендра Моди издаде упатства до Министерството за вселенски работи кои вклучуваат планови за вселенска станица до 2035 година.

Вселенските амбиции на Индија добија поттик кога таа стана првата земја што слета вселенско летало во близина на неистражениот јужен пол на Месечината во август, само неколку дена откако слична руска мисија не успеа, и вкупно четврта што постигна меко слетување. По тој успех, Индија лансираше ракета за проучување на Сонцето и треба да спроведе тест како дел од својата вселенска мисија со екипаж.

- Advertisement -

Премиерот рече дека Индија сега треба да постигне нови и амбициозни цели, вклучително и поставување на индиската вселенска станица до 2035 година и испраќање на првиот Индиец на Месечината до 2040 година, се вели во соопштението на владата. Моди, исто така, ги повика научниците да работат на мисии на Венера и Марс.

Извор – Zimo.dnevnik.hr
Фото – Flickr

Сподели!
- Advertisement -