Авиокомпанија нуди компензација за патници кои се повредени при турбуленции

- Advertisement -


Singapore Airlines испрати понуди за компензација на патниците на летот од мај кој наиде на тешки турбуленции во кои беа повредени десетици патници, а едно лице загина. На патниците со полесни повреди им беа понудени 10.000 долари, а оние со посериозни повреди може да разговараат за понуда што ќе ги задоволи нивните специфични потреби, велат од управата.

„На патниците за кои е медицински проценето дека претрпеле сериозни повреди, бараат долготрајна медицинска помош и бараат финансиска помош, им се нуди аванс од 25.000 американски долари за задоволување на нивните итни потреби, а оваа сума ќе биде дел од конечната спогодба“, велат од авиокомпанијата.

- Advertisement -

73-годишен патник почина на летот, најверојатно од срцев удар, а десетици беа повредени откако летот SQ321 од Лондон до Сингапур наиде на, како што ја нарече авиокомпанијата „ненадејна директна турбуленција“ над Мјанмар. Тој излета од курсот и слета во Бангкок, Тајланд.

Патниците велат дека членовите на екипажот и оние кои не биле врзани со ремени биле одвоени од подот или нивните седишта и удриле во таванот на кабината. Од болницата во Бангкок која ги примила патниците на лекување соопштија дека се работи за повреди на ‘рбетот, мозокот и черепот.

- Advertisement -

Singapore Airlines соопшти дека ќе им ги врати парите на сите патници на летот, а на патниците ќе им биде компензирано доцнењето во согласност со регулативите на Европската унија или Велика Британија.

На летот имало 211 патници, меѓу кои и многу Австралијци, Британци и Сингапурци, како и 18 членови на екипажот.

- Advertisement -

(Poslovni Dnevnik)

(фото: Pxhere)

Сподели!
- Advertisement -